ДНЗ №11 ”Берізка”, Ворзель
Ірпінь, Київська область

Медична сестра ДНЗ №11 "Берізка"

Лазебна Марина Леонідівна

Межі нормального артеріального тиску у дітей

При досягненні показників 110 120/60 70 мм рт. ст., АД потім надовго зупиняється на цих показниках.

Розроблено формули для визначення нормального артеріального тиску у дітей різного віку.

Систолічний (СД) артеріальний тиск до року обчислюється з урахуванням залежності 76 + 2м, де м-число місяців. Старше року для обчислення АТ застосовується дещо інша залежність: 90 + 2л, де л число років.

Нормальне ДД (Діастолічний артеріальний тиск) Для дітей до року визначається за закономірності від двох третин до половини максимального СД, а для дітей старше року - 60 + л (число років).

Верхня межа нормального СД 105 + 2л, ДД - 75 + л, а нижній СД - 75 +2 л, ДД - 45 + 2л (років).

У табличному вираженні ці показники виглядають наступним чином:

Вік

до 2 тижнів.

2-4 тижнів.

до року

2-3 роки

3-5 років

6-9 років

10-12 років

13-25 років

АД, мм.рт.ст.

СД

min

60

80

90

100

100

100

110

110

max

96

112

112

112

116

122

126

136

ДД

min

40

40

50

60

60

60

70

70

max

50

74

74

74

76

78

82

86

Причини аномального тиску у дітей

АД у дітей може зростати при хворобах нирок або ендокринної системи, але в кожному разі не допускається лікування дітей засобами від гіпертонії без належного лікарського обстеження.

Найчастіше зростання тиску у підлітків, хоча і може відбуватися щодня, але носить епізодичний характер. Хлопчики в чотирнадцять-п'ятнадцять років і дівчинки від дванадцяти до тринадцяти знаходяться в пубертатному періоді розвитку, коли не тільки спостерігаються скачки в зростанні, але відбувається і гормональна перебудова організму.

Судинна система в цей час вельми чутлива до деяких гормонів, вироблення яких ініціює звуження артерій, що викликає зростання тиску. При перевищенні верхнього показника значення 135, слід вже звертатися до педіатра, для визначення причини цього стану.

Однак зростання тиску у підлітків може сигналізувати і про інші захворюваннях, інші симптоми яких тимчасово не проявляються. Це можуть бути патології нирок, серця, ендокринної системи.

Однак за відсутності впливу сторонніх захворювань слід підозрювати у підлітка первинну гіпертензію. Її не можна залишати без уваги, оскільки і дорослі варіанти цієї хвороби беруть початок у дитячому віці.

Причиною подібних відхилень від норми може бути і неправильний режим дня дитини. Есло вдумливо впорядкувати чергування інтелектуальних, психологічних і фізичних, навантажень, тиск можна нормалізувати.

Що потрібно робити при високому тиску?

По-перше, слід звернути увагу на здоровий сон необхідної тривалості, а це не менше восьми-дев'яти годин, щоденні прогулянки на свіжому повітрі, а необхідна фізичне навантаження, все-таки не повинна супроводжуватися надмірним напруженням.

Слід звернути увагу і на раціон дитини, слід виключити причини, що викликають метаболічний синдром - порушення обміну речовин. Проявляється цей стан в ожирінні, зменшеної чутливості до інсуліну.

Це істотні фактори ризику виникнення гіпертонічної хвороби. Слід помітно знизити споживання надто жирної їжі, солодких і борошняних страв.

Шкідливий і надлишок солі, добова доза якої не повинна бути більше шести грамів. А корисними є нежирна білкова їжа, фрукти, ягоди та овочі принесуть тільки користь.

Необхідно вибирати продукти, багаті калієм і магнієм, це смородина, абрикоси, кабачки, квасоля, огірки. Необхідні вівсяні та гречані каші, гречки, корисний чай з шипшини.

 

Логін: *

Пароль: *